W pracowni angiografii wykonujemy następujące badania:
angiografia fluoresceinowa
OCT (optyczna koherentna tomografia siatkówki)
Angiografia fluoresceinowa
Technika angiografii fluoresceinowej została opisana po raz pierwszy prawie pół wieku temu przez Angusa MacLeana i A. Edwarda Maumenee. W ostatnich latach nastąpił rozwój angiografii fluorosceinowej jako techniki szeroko stosowanej do badań krążenia siatkówkowego i naczyniówkowego. Angiografia stała się jedną z podstawowych technik diagnostycznych w takich schorzeniach jak:
cukrzyca i jej powikłania - badanie pozwala ustalić wskazania do laseroterapii (fotokoagulacji)
obrzęk plamki - badanie umożliwia poznanie mechanizmu obrzęku, przez co możliwy jest wybór odpowiedniej metody leczenia
zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) - różnicowanie postaci suchej i wysiękowej. Interpretacja angiografii łącznie z badaniem OCT umożliwia kawalifikację do podania leków hamujących wzrost nieprawidłowych naczyń (anty-VEGF)
nowotwory gałki ocznej - badanie pozwala różnicować nowotwory ze zmianami zapalnymi czy zwyrodnieniowymi.
Angiografia polega na wykonaniu serii zdjęć dna oka z wykorzystaniem urządzenia nazywanego funduskamerą. Badanie poprzedzone jest zakropieniem kropli rozszerzających źrenice oraz założeniem małej kaniuli - wenflonu do żyły obwodowej (w zgięciu łokciowym lub na grzbietcie ręki). Przez wenflon podawany jest barwnik - fluoresceina, który po kilkunastu sekundach dociera do naczyń oka. Wówczas wykonuje się fotografie cyfrowe. Angiografia jest techniką bezpieczną, której rzadko towarzyszą poważne objawy niepożądane. U niewielkiej ilości pacjentów podawaniu fluoresceiny mogą towarzyszyc chwilowe mdłości. Po zakończeniu badania obserwuje się przejściowe, trwające kilka minut widzenie "na czerwono", spowodowane silnym światłem lampy błyskowej funduskamery. Gwałtowne reakcje uczuleniowe z objawami astmatycznymi lub skurczem krtani jako najcięższe powikłania występują bardzo rzadko. W naszym ośrodku nad bezpieczeństwem pacjentów w trakcie wykonywania angiografii czuwa lekarz anestezjolog.
Optyczna koherentna tomografia (OCT)
OCT jest nowoczesną metodą obrazowania i diagnostyki w chorobach oczu nieporównywalnie dokładniejszą od rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy technik ultrasonograficznych. Jest wykorzystywana do obrazowania przedniego odcinka oka oraz siatkówki. Jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym - urządzenie nie dotyka oka i do badania nie podaje się kontrastu. Urządzenie stosowane w naszym ośrodku pozwala uzyskiwać obrazy o rozdzielczości 5 mikrometrów. OCT stanowi często uzupełnienie angiografii fluoresceinowej, a nierzadko ją zastępuje. Tomografia koherentna umożliwia wizualizację plamki, tarczy nerwu wzrokowego, pozwala na obejrzenie poszczególnych warstw siatkówki oraz kąta przesączania. Technika ta jest niezbędna dla nowoczesnego dignozowania i monitorowania takich schorzeń jak jaskra, AMD, odwarstwienia siatówki, błona nasiatkówkowa, obrzęk lub otwór plamki.
Prezentacja PDF - pobierz